VOĽBY 2022

Oznam - Špeciálne hlasovanie specialne hlasovanie oznam.pdf (312652)   Zoznam...
Celý článok

Vážení priatelia,

vitajte  v obci Studienka  „v krajine piesku, močiarov a borovíc“. Sú to naše Záhorácke borovicové lesy. Koho by nevábil tajomný svet vzdialenej exotiky, pestrá romantika pralesov a saván, ticho chladnej tundry, rozsiahla tajga, šírava stepí, či nekonečné piesočné more púští?Predstava prítulnej i drsnej prírody, krajín zahalených hmlistým závojom diaľav v nás drieme ešte od čias strávených pri zemepise v školských laviciach. Kedy – tedy ju oživujú pútavé stránky cestopisov a dobrodružných románov. A predsa, vzrušenie, ktoré hľadáme tisíce kilometrov od našej vlasti nám plným priehrštím poskytuje aj naša domovina. Stačí trocha fantázie, zmyslu pre krásu a chuť poznávať, potom očarujú dojmy aj z tých najmenej známych zákutí. Jeden taký zaujímavý a málo známy útvar leží medzi pohorím Malých Karpát a riekou Moravou. Je to Záhorská nížina.

Málokde na svete sústredila príroda vedľa seba na malej ploche toľko nápadných kontrastov, ako práve na tejto nížine. A najpozoruhodnejšie je jadro- stred porastený borovicovým lesom a v ňom akoby ukrytá neveľká dedina Studienka. Obklopuje ju reťaz piesočnatých kopčekov – presypov porastených borovicami, ktoré tu rastú ani nie veľmi dlho, asi 300 – 400 rokov. Záhorský les nazývaný Bor, je najrozsiahlejší súvislý borovicový les na Slovensku. Borovica tu rastie na ploche 40 000 ha. Záhorácky Bor má však aj ďalšie prvenstvá. Predstavuje najväčšiu plochu vytvorenú z viateho piesku na Slovensku. Preto právom by sme mohli nazvať túto oblasť „ Záhoráckou Saharou“.

Borovice robia túto krajinu nenápadnou. Mohutných borovíc sú tu milióny, vyrastajú z hrboľatých presypov, ale i z roviny plochej ako dlaň. Niekde je to krásne vinutá ladná sieť stromov rovných ako svieca, inde zase borovice vytvárajú hustú spleť fantasticky tvarovaných korún a kmeňov. Človek kráča takýmto lesom so zatajeným dychom. Aj kráľovstvom vetra by sme mohli nazvať záhorácky borovicový les. Večne tu počuť šum a praskot borovíc. Vietor tu takmer neutícha. Niekedy ho cítiť pod stromami ako pokojný vánok, inokedy sa búrlivo preháňa v podobe ničivej víchrice.

Práve tieto lesy sú zárukou bohatej úrody húb. Rastie tu veľké množstvo húb počas celého roka. Najväčšia sezóna je však na jeseň. Je to miesto známe v celom okolí, ale hlavne v Bratislave. Preto by sme boli radi, keby ste našu obec navštívili, spoznali ju, a odchádzali by ste s dobrým pocitom.

Ing. Boris Soukup

starosta obce