HASPRUNSKÝ DUBÁK 2017

Hasprunský dubák 2017

V sobotu 23.9. o deviatej hodine sa svätou omšou k 300. výročiu chválanskej kaplnky (1717) a následne sprievodom začal jubilejný 15.ročník Hasprunského dubáka (HD).

Sprievod zložený z mládeže vyobliekanej v hasprunských krojoch, naše najmladšie účastníčky, ktoré prinášali kľúč na otvorenie HD ruky im zdobilo veľké množstvo balónov vo farbách erbu dediny s logom 15.ročnáka HD. Za nimi kráčal folklórny súbor „Hasprúňanek“, „Macejko“, deti ZŠ a na konci sprievodu občania obce. Sprievod na tóny ľudovej hudby a zdobený dvomi alegorickými vozmi prišiel na námestie pred OÚ. Prvý predstavoval zlú situáciu dneška v prírode, výruby a čierne skládky v lesoch, vedľa ktorého kráčali deti s motivačnými tričkami (zachráňme našu planétu deti) a vrecami na odpad. Na druhom sa týčila Matka príroda, ktorá sa teší pohľadom na krásny a čistý svet. Myšlienkou bolo pozastaviť sa, pripomenúť všetkým dôležitosť chrániť prírodu.  Treba začať od seba samého a viesť k tomu naše deti od mala. V rámci jarmoku sa otvorila v priestoroch OÚ výstava, pri ktorej bola použitá časť predmetov z múzea „Dedičstvo otcov“ pod názvom „Stará izba“. Po otvorení HD sa začal bohatý program. Ako prvý vystúpil folklórny súbor Hasprúňanek, po ňom Macejko a deti zo ZŠ s moderným tancom. Po nich nasledoval krst pesničky, ktorú naspieval a prišiel aj pokrstiť MGA Janko Slezák. Autor piesne „Malebná dzedzinka“ Lukáš Soukup, hudba Radovan a Darius Pavlák. Ďalej návštevníkov zabávalo vystúpenie Ivana Ožváta, Gizky Oňovej a Bečkoví chlapci. Naše ženy z Jednoty dôchodcov pripravili retro módnu prehliadku, ktorú zakončili ako inak najviac používaným oblečením žien v domácnosti – šatovou zásterou. Táto prehliadka mala veľký úspech. Vďaka vám ženy! Ľudí prilákala i bohatá tombola. Po tombole prišlo na rad prekvapenie. Obrovský hrniec hríbového gulášu pripravila pre hostí naša cukrárka Evka. Sladký hríbový guláš v štyroch príchutiach, chutil všetkým. Sprievodnou akciou bolo video, ktoré sa premietalo počas celého podujatia. Cieľom bolo pripomenúť prvotnú myšlienku zrodu HD, zbilancovať predošlé ročníky ako i samotná prezentácia spoločenských organizácií pôsobiacich v obci. Bohatý program spojený s dobrým jedlom či pivkom ako i výbornou zábavou nepokazil ani dážď, ktorý nás vyrušil tesne po tombole. Tí odvážny si zatancovali aj v daždi.

Dúfame, že sa nám podaril zorganizovať jubilejný 15. ročník dobre a každý si tam našiel niečo pre seba.

Všetkým, ktorí sa podieľali na realizácii príprav HD alebo na otvorení Starej izby obec vyslovuje veľké Ďakujeme!

Pre fotografie kliknite na tento text
 


 

V.Ofčarovičová

Odber noviniek

Prihláste sa k odberu a buďte informovaní o aktuálnych novinkách :