1. MÁJ 2019

1.Máj 2019

V utorok, deň pred 1. májom sme boli nešťastní z počasia, ktoré už trvalo viac dní. No tento deň (30.4.) sa riadne pochlapil. Celodenné pršanie a večer búrka s lejakom. Nikto neveril, že na ďalší deň sa prebudíme do slnečného rána s pomerne priaznivou teplotou.  A vyšlo to, keď som ráno otvorila oči, povedala som si, že tam hore nás má niekto rád.

A tak sme začali prípravy na prvomájové slávnosti spojené s májovou veselicou. Okolo 13 h sa začalo plniť námestie ľuďmi, ktorí prišli pozrieť sprievod. O 13.30 h za doprovodu DH „Legrút“ vyšli z obecného úradu  naši krojovanci. Ženy v rukách niesli stuhy na ozdobenie máje.  Po ozdobení sa rozozvučala harmonika a prvé tóny piesne  „ Staviame my máje“, ktoré nám zaspieval náš FS „Hasprúňan“. Naši šikovní hasiči postavili máj všetkým dievkam.

Moderátor začal zvolávať ľudí do sprievodu, bolo sa veru načo pozerať. Prví vyrazili hasiči, ktorí dohliadali na bezpečnosť. Za nimi sa zoradili muži a ženy, ktorí hrdo niesli erb a vlajku obce. Naši žiaci zo ZŠ sa pochlapili transparentom „Nech žije 1. Máj“. Námestie sa zaplnilo pioniermi, zväzákmi, zdravotnými sestričkami, červeným krížom, poštovými doručovateľkami, príslušníkmi československej armády, mamičkami s retro kočíkmi, športovcami a členmi miestnych organizácii. Staré motorky,  veterány – traktory zo Závodov doplnili bohatú účasť. Záhradkári prekvapili pôsobivým alegorickým vozíkom a za povšimnutie určite treba spomenúť alegorický voz na tému „Tak sme žili“. Obidva vozíky zožali veľký úspech.

Ako hostí sme privítali DFS Studienka z Bratislavy, ktorí svojim 30-minútovým  vystúpením roztlieskali všetkých návštevníkov. V prestávkach sa nám predstavili žiaci ZŠ (Bianka Jašová, Miška Biksadská, Adelka a Dominik Ščepka, Oliver Janča) s hrou na hudobný nástroj.

Štvrtá hodina bola určená nášmu domácemu FS „Hasprúňan“. Chlapčenský nástup na pieseň „Ešte vínko nevykyslo, chlapci pime ho...“ sa začalo vystúpenie, ktoré roztlieskalo celé námestie. Bolo to tretie verejné vystúpenie. FS sa  takto snaží aspoň malou mierou prispieť k zachovaniu kultúrneho dedičstva. Určite im za ich úsilie patrí poďakovanie. Treba spomenúť, že náš súbor bude obec reprezentovať svojim vystúpením v Lábe a v Závodoch. A preto prajeme určite všetci FS veľa pohody, skvelých nápadov, ale hlavne radosť z tanca.

Do večerných hodín sa tancovalo spievalo a všetkých zabávala dychová hudba „Legrúti“ . Treba poďakovať  aj poľovníkom, volejbalistom a Jozefovi Švaralovi, ktorí sa nám starali o naše prázdne žalúdky.

 

Určite tento skvelý zážitok si nenechajte ujsť aj na budúci rok. Tešíme sa na vašu priazeň!

V.O.

 

FOTOGALÉRIA:
1. Máj 2019

 

 

 

Odber noviniek

Prihláste sa k odberu a buďte informovaní o aktuálnych novinkách :